Program na rok 2023 


 Z hranic okolo hranic a besedou s autorem Tomík na cestách. Třeba nám ukáže i nějaké fotky s tuktukem po světě 

Unikátní přednáška o nočním životě ve světě s vizuální prezentací! Parádní přednáška od Tomáše Reisingera, kterou jinde nezažijete! 

Jmenuji se Jakub Greschl, je mi 32 let, pocházím z Holýšova na Plzeňsku. Narodil jsem se s dětskou mozkovou obrnou. a pár let let bojoval o to, aby mne nohy unesly. Ani to mi však nevzalo sílu a už jsme společně procestovali ČR a dalších 38 zemí naší krásné planety Země. A to vše více méně za období 2008 - 2022, na více jak 95 cestách.

Otec myšlenky "létajícího auta" Gyromotion Pavel Březina přiletí se slovenským pilotem Matúšem "Drotárem" a českým dokumentaristou Jaroslavem Jindrou, aby vám přiblížili, jaké je to cestovat se skutečně neobvyklým dopravním prostředkem - tak trochu letadlem, které má namísto křídel rotor, a tak trochu elektrickou tříkolkou.

Jana a Daniel Urbanovi projeli se svojí Škodou 100 Barčou v rámci projektu Škoda 100 na cestách víc jak 35 zemí na dvou kontinentech. Ujeli při tom bezmála 100 000 km. První výprava v roce 2016 vedla přes Turecko a Írán a dál po stopách hedvábné stezky. V roce 2018 se s Barčou podívali do Mongolska a aby to nebylo tak snadné vzali to přes Pamír. Jana s Danem nezaháleli a na nějakou výpravu s Barčou jezdili každý rok a o těchto cestách je tahle beseda. Podíváme se na sever Norska za polární kruh, kde byli v roce 2017. Následovat bude rok 2019 a cesta na Island společně se Srdcaři. Covidový rok 2020, sice cestování moc nepřál, ale i tam se podařila krásná krátká cesta po naší vlasti. A finální cesta Barčou v roce 2021 do Albánie, kterou podnikli i s malým karavanem Fanda. Barča je už od roku 2021 na zaslouženém odpočinku v muzeu Svět Škodovek. 

Veronika Jiříčková nám poví: Co všechno se dá zažít za 40 dní na 2000 km dlouhém putování po Irsku na koloběžce? Všudypřítomná zeleň, ohromující modř oceánu, osvěžující kapky deště a všechny odstíny oblohy při západu slunce. Někdy jsem se dělila o prázdné úzké silničky jen s ovcemi, jindy jsem si užívala vychlazený Guinness za zvuků tradiční irské hudby ve společnosti úžasných lidí, které už dnes můžu nazývat přáteli. 

Peru plné adrenalinu s Jaroslavem Bouzkem. Zveme Vás na poutavé vyprávění o zemi, která odedávna láká cestovatele z celého světa. Přednáška o Peru je plná adrenalinu, dobrodružství, krásné přírody a fantastických památek. Pojďte se podívat, jak se žije v jižní Americe. Projedeme autem Národní park Huascarán s nejvyšší horou Peru a samozřejmě nevynecháme ani tajemné Machu Pichu. Zastavíme se také krátce u jezera Titicaca, kde prožijeme nebezpečné chvilky. 

Martin Čech je jedním z našich nejlepších filmových kameramanů. Točí jak hrané filmy, tak i cestovatelské dokumenty z celého světa. Mimo jiné je držitelem několika ocenění včetně Českého Lva za nejlepší kameru ve filmu Kuře melancholik. Martin se dokonce účastnil i posledního ročníku Rally-Paris-Dakar, který se jel v Africe.Podíváme se s ním do dob, kdy ještě cestovat nebylo tak jednoduché jako dnes! Mrkneme se na dvě cesty, kterými to u Martina všechno začalo. Expedice Lambaréné 88Byli jsme mladí, všichni studenti a splnili si sen.... Cestovat po Africe. Za šest měsíců jsme ujeli kamionem Liaz 4x4 téměř 30.000 kilometrů a dojeli až do nemocnice Alberta Schweitzera v Lambaréné v Gabonu Žukem do Nigérie V roce 1992 jsme za cenu šrotu (2 tisíce korun českých) koupili s kamarádem Lubošem hodně starou polskou dodávku Žuk. Byla to naše třetí cesta autem do Nigérie a první generálka motoru v alžírských dunách uprostřed Sahary