Program připravujeme

Tyto přednášky byly v roce 2022

Nesmrtelní dědci 

Velorexem a rikšou na cestách.

Dan Přibáň

Trabantí výprava napříč Afrikou.

Slávek Král

Stopařův průvodce zeměkoulí

Slávek Král cestuje už 9 let. Dvakrát objel svět stopem a na každém obydleném kontinentu strávil minimálně půl roku. Nastopoval přes 300 000 km po více než 86 zemích světa. V listopadu vyšla Slávkova první kniha "Stopařův průvodce zeměkoulí", ve které najdeš ty nejzajímavější, nejbláznivější a nejextrémnější příběhy.

Nebaví ho sedět doma, a tak jezdí na výlety. Na každém obydleném kontinentu strávil minimálně půl roku a k tomu si dal dvě roční cesty kolem světa.
Během 7 výletů navštívil 8 divů světa, pracoval v 19 státech, dobrovolničil na víc než 40 místech a navštívil 86 zemí.
Stopnul si autobus, sanitku, pohřební auto, motorky, lodě, drogový dealery, policisty, koně i letadlo.


Vladimír Hauk

Vinnetou Road Trip

5000 mil americkým západem inspirovaných místy a příběhy z knížky Vinnetou.

Je slavný román Karla Maye pouhou fikcí a výmyslem autora nebo je na něm něco pravdy? Vláďa Hauk, jako pravý a puncovaný greenhorn, který je poprvé na divokém západě, se pokusil na tyto otázky najít odpovědi na svém zimním sólo road tripu. Howgh 


Gustav Vacek

Cesta vejtřaskou do Mongolska.


Lukáš Synek 

Tři roky v saudské arábii.

Prozkoumal téměř celé království. Skalní města, barevné sopky, prehistorické petroglyfy, starobylé pevnosti a nabatejské hrobky v pouštích mnoha tváří kontrastují se zelenými horami s cypřišovými lesy, potoky a tlupami paviánů. Odměnou za překonávání stovek kilometrů a navigování off-road byly příjemné noci při ohni pod souhvězdím Orionu. Probereme pověstnou pohostinnost Arabů, jejich vztah ke gastarbajtrům i postoj k současným změnám. Jiří Kalát

Kořeny Konfliktu Izrael a Palestina! Jakmile ta dvě jména slyšíme ve zprávách, máme tendenci přepnout kanál. Konflikt je to prý dlouhý, zamotaný a nikdo mu nerozumí. Opak je pravdou! Jak a kdy to vůbec začalo? Izraelci nebo Palestinci? Kdo je zodpovědný za násilí na Blízkém východě? Jaké je postavení USA a Ruska v izraelsko-palestinském konfliktu? A co Česko? Hraje nějakou roli v této již po sedm dekád trvající při? Během přednášky se nesnažím říci, kdo je za co zodpovědný nebo komu, co náleží. Soustředím se na vytvoření otázek. Na ně si pak každý musí odpovědět sám a je rozhodnutí by mělo být postaveno na znalostech i na základě svědomí a vlastního vnímání pojmu právo. I pouze tím, jak cestujeme, můžeme vyjádřit názor.


Monika Benešová

Na Pacifickou hřebenovku se ročně vydá několik tisíc lidí lidí, ale dokončí ji jen přibližně desetina z nich. Monika patří mezi ně. A to byla ještě před nedávnem bledou pacientkou s vážnými zdravotními potíži a psychickými problémy. Přesto se rozhodla změnit život a splnit si sen - projít pěšky celou Ameriku. Postavila se nemoci, poušti, omrzlinám, medvědům i pumám, které potkávala, když putovala sama divočinou. Pacifická hřebenovka ji tvrdě zkoušela. Naučila ji ale nezvdávat se.


Michal Vičar

Škodou MB kolem světa


Polárník a režisér Petr Horký

a mladé cestovatelky Eva a Lucie


Polárník a režisér Petr Horký Za polární kruh s rodinou (a na póly sám :-) Cesty rodiny Horkých obytným autem za polární kruh i jinam + pár slov o zatím poslední polární výpravě na Jižní pól a na vrchol Antarktidy Mount Vinson (4892mnm)